Žárlí ten, kdo se nemá rád

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Říká se, že zdravá žárlivost vztahu prospívá. Kde ale hledat hranici mezi zdravou a nezdravou žárlivostí? A může snad existovat něco jako „zdravá“ žárlivost? Nemůže. A neexistuje. Tímto tvrzením si pouze vytváříme alibi, chráníme se a omlouváme svou vlastní žárlivost. A to je špatně.

Přijměte se: bez podmínek!

Základem dlouhodobého vztahu je důvěra, to nepochybně. Tématem tohoto článku je však další důležitý vztahový pilíř, a sice sebeláska. Spokojenost se sebou sama, a to jak po stránce fyzické, tak po té duševní. Ten, kdo sám k sobě nemá vřelý vztah, nedokáže být vřelý ke svému protějšku. Ten, kdo se nemá rád, nedokáže mít rád druhého. Kdo si není jist sám sebou, nikdy si nemůže být jist nikým druhým. Kdo sám sobě neodpustí a nepocítí svobodu, nikdy ji nedokáže dát ani druhému…

Přijměte se: bez podmínek

Člověk, který přijal sám sebe, zná svou cenu. Ví, co může druhému nabídnout, a nemá potřebu spekulovat nad tím, jestli by mu jiný člověk nemohl nabídnout víc.

Člověk, který respektuje své slabiny, dobře ví, že se skrývají v každém z nás a že jsou zatraceně potřeba, jelikož tvoří součást našeho charakteru. Proto bude mít rád ty své a bude je také tolerovat u člověka, s nímž se rozhodl být.

Žárlivé scény nikam nevedou. Nasazují vztahu okovy, z milujícího dělají žháře, z milovaného oběť… Ze vztahu se vytrácí svoboda a lásku postupě vytlačuje závislost. Je ponižující a sobecké snažit se připoutat k sobě člověka prostřednictvím žárlivosti. Snažit se mu vnutit myšlenku, že možná někde… někdy… s někým… Probouzet v něm pocity viny a postupně se sám začít ztrácet v tom, co je realita a co blud.

Dokud nedokážeme sami se sebou spokojeně žít a sami na sobě být závislí, snad bychom se ani neměli pouštět do vážných vztahů. Ušetřili bychom si spoustu bolesti, trápení a slz. Pokud se to však naučíme, pak naše láska dostane svěží vítr do plachet. Bude svobodná a získá zcela nový rozměr. Stejně jako když dokážeme okořenit jinak obyčejný pokrm tak, že ho přivedeme k dokonalosti…

Tak dobrou chuť a hodně štěstí :-)!

Sdílet.

O autorovi

Zanechte odpověď