Slavit život

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Žít tak, jako by dnešek byl posledním dnem našeho bytí. To je umění, které ztrácíme. Stejně jako autentičnost. Žít tady a teď. Žít a prožívat. Míň fotit, víc se dívat. Míň křičet, víc naslouchat. Zahodit masky, ukázat se světu takoví, jací jsme.

Taky mi to nešlo. Dlouhé, dlouhé roky. Byla jsem všechno, jenom ne „ta, co je vidět„. A když už jsem náhodou někdy vybočila z řady, přinášelo mi to obrovský stres. Ráda jsem se proto uzavírala před světem. Nečekaly tam sice žádné příležitosti, ale zároveň mi tam nehrozilo nebezpečí. Ideální „střední cesta“.

Doma jsem vždycky platila za introverta, který si žil víceméně sám pro sebe, tak nějak bez zájmu o okolí. A já tuhle nálepku přijala, byť se ve mně třeba zrovna odehrávala bouře za bouří. Nenáviděla jsem dusno a hádky, a tak jsem se jim vyhýbala, co to šlo. Spor totiž znamená alespoň na chvíli vystoupit ze své ulity a projevit se, chcete-li vyhrát. Nebo se alespoň obhájit. Tohle jsem neuměla. A tak jsem z každé bitvy odcházela poražená, ale rozhodně ne hrdě a s hlavou vztyčenou. V duchu jsem si pak přehrávala scénáře toho, jak to mělo vypdat, co jsem měla říct a udělat, a byla jsem nešťastná a naštvaná sama na sebe.

Křivdy – to je to, co vás bude životem provázet, pokud se do něj nezakousnete naplno, nepřijmete všechny výzvy i rizika a nebudete se projevovat tak, jak je vám přirozené. Žít s křivdami je vážně těžké a rány z nich jsou přesně ty, které se tak zatraceně dlouho a špatně hojí!

Proto vás prosím: Mluvte, když nechcete ticho. Přejte si a sněte, ale taky konejte, když je třeba. Ciťte, protože emoce nás formují; ty dobré i ty, které bolí. A ty možná ještě víc… Rvěte se za pravdu, když vám někdo nutí lež. Milujte intenzivně, protože v lásce není prostor pro to dělat cokoli napůl. Ostatně, dělejte všechno naplno. Vzlety i pády. Pokusy i omyly. Dodržujte sliby, odpouštějte chyby. Sobě i druhým.

Říká se, že jaký si to uděláš, takový to máš. A my dostali šanci na život, tak ho žijme. Tak, abychom na jeho konci mohli bouchnout zatraceně drahý šampaňský a připít si na jeho počest. Na svou počest. Aby život byl dokonalá oslava – ne jen řada po sobě jdoucích dnů…

Ilustrační foto: Pixabay

Sdílet.

O autorovi

Zanechte odpověď