Med pro krásu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kdo mě zná, ví, že miluju med. Už od malička. Nejvíc jsem milovala med, který schovávala ve spižírně babička. Byl totiž od místního včelaře a byl úžasný… Teď už jsem dospělá a med mám ve vlastní spižírně. A stejně jako babička i já ho kupuju nejlépe přímo od včelaře.

Med je po staletí oblíbenou pochoutkou, ale stejně oblíbený je i pro své léčivé účinky. Kvalitní med posiluje imunitní systém a také podporuje plodnost. Kromě různých druhů cukru, vody, bílkovin a enzymů obsahuje také vitaminy, a to celou řadu: A, C, D, H, K, E, P a vitaminy skupiny B.

Nesmím zapomenout ani na pylová zrnka a mateří kašičku, aminokyseliny a dlouhý seznam minerálů, mezi nimi třeba draslík, vápník, hořčík nebo železo.

Med je tradičně využíván při léčbě žaludku, střev, ledvin, jater, při chřipkových onemocněních, při kašli, zápalech hrdla a dalších neduzích. Med také prokazatelně pomáhá při léčbě nespavosti, tiší nervy a má silné hojivé účinky.

Med nikdy nesmí být zahříván na víc než 46 stupňů Celsia, jinak přichází o drtivou většinu enzymů a vitaminů a stává se prakticky mrtvou potravinou. Proto nakupuju u místních včelařů a moc ráda také od Plevy. Vím, že tady najdu vždycky med prvotřídní kvality.

Protože jsem skutečný „medofil“, začala jsem ho postupně přidávat kromě na chleba také do koupele, do kondicionérů,… A brzy jsem si díky němu vytvořila spoustu beauty a relaxačních rituálů. Tady jsou:

Místo očního krému

Chcete-li pokožce kolem očí dopřát skutečný luxus, pomažte ji alespoň dvakrát týdně medem. Klidně ho nařeďte se svým oblíbeným očním krémem nebo gelem. Já ho používám samotný. Jemně ho prsty vklepu pod oči a kolem očí a takhle vydržím klidně i hodiny. Potom jen zbytky setřu navlhčeným vatovým tamponem. Pokožka bude vláčná a heboučká.

Místo balzámu a ústní vody

Lžíci medu rozpustím v teplé vodě a tou pak kloktám. Trochu medu taky nabírám na ukazováček a přejíždím jím po dásních. Pěkně je prokrví, hojí a chrání! Zbytky medu pak dávám na rty.

Med místo gelu po holení

Pokud vás trápí podrážděná pokožka po holení, zjemněte a zároveň tonizujte medem. Tekutý med v malé vrstvě rozetřete po podrážděn pokožce, snadněji se zhojí. Trochu medu můžete dávat i na nepříjemné pupínky, které se tu a tam objeví na pleti.

Med pro silné vlasy

Nikdy bych nevěřila, jak dobře si med poradí se svědivou pokožkou hlavy. Vrchovatou lžíci medu 1x v týdnu rozmíchám v misce s 5 PL vody. Naberu do dlaní a masíruju suchou pokožku hlavy (používám před mytím) a nechávám působit 2 hodinky, někdy i déle. Pak vlasy umyju, jak jsem zvyklá.

Tuhle směs můžete také nanést do délek vlasů po umytí, zabalit do potravinářské folie a počkat zhruba 15-30 minut. Po opláchnutí vlasy vysušte, jak jste zvyklí, a uvidíte – budou krásně hebké!

 

 

Sdílet.

O autorovi

Zanechte odpověď