Zápisník štěstí – už ho máte?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Před pár lety jsem si sáhla na dno svých sil. Tenkrát jsem netušila, že to zdaleka není naposledy a že to zdaleka nebyla ta nejhorší fáze mého života. Ale také jsem netušila, co už dnes dobře vím – že každá situace, byť je sebehorší, má řešení. A že klíčem k němu jsme my sami.

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, proč většina depresivních stavů a úzkostí sužuje spíš ženy. Jsme to my, kdo nese na svých bedrech tíhu celého světa. Jsme to my, kdo řeší dvacet problémů najednou, a přesto se ještě zvládne v práci usmívat a s otevřenou náručí přijímat návštěvy. Jsme to my, kdo dokáže přemýšlet srdcem, kdo má vytříbenou intuici. To všechno dokážeme. Jediné, na co zapomínáme, je myslet samy na sebe. A přitom ke změně přístupu k sobě, a tudíž i ke změně našeho života leckdy stačí naprostá maličkost.

Lidé, ženy především, mají jednu precizně rozvinutou vlastnost – vidět chyby; na sobě, na druhých, na celé společnosti. Ne že bychom snad byly od přírody takové. Zkrátka jen máme tendence vidět svět skepticky. Včetně sebe.

Dnes se s vámi podělím o jeden fígl, který vám pomůže pročistit si hlavu (bez rozdílu pohlaví :)). Je nesmírně důležité, abyste si z této činnosti udělali zvyk a věnovali se mu pravidelně. Ten zázrak se jmenuje „Zápisník štěstí“. K jeho založení mě přiměla jedna báječná terapeutka a já jsem jí za to nesmírně vděčná. Vedu si ho už dva roky a nepřestávám se divit, kolik důvodů ke štěstí může mít i ten zdánlivě fádní a nudný den.

Co budete potřebovat?

 • Krásný zápisník, který se vejde do nočního stolku nebo kabelky.
 • Tužku, pastelky, výstřižky, samolepky.
 • Pár minut rozjímání každý den.

Princip Zápisníku štěstí je jednoduchý. Vaším úkolem bude si na sklonku dne zapsat, co vás během uplynulých hodin potěšilo. Pište všechno pozitivní, veselé, humorné, všechno, co pro vás mělo duchovní rozměr, co vás pohladilo po duši. Pište i zdánlivé maličkosti, právě na těch nejvíc záleží. Máte-li chuť a trochu té fantazie, můžete zápisník zdobit, jak vás jen napadne.

Až vám bude někdy smutno, přečtěte si, kolik šťastných okamžiků jste každý den zažili, byť to byly dny, které se vám předtím zdály být nepěkné. Jděte spát s myšlenkami na příjemné chvíle a zážitky a uvidíte, že zanedlouho tento zvyk rádi přijmete za vlastní!

A abyste věděli, že stačí zapsat si i úplné drobnosti, tady máte úryvek z mého zápisníku.

Co mi dnes udělalo radost? 

 • Výborná „homemade“ snídaně,
 • úsměv od pána, který rozdává v metru noviny,
 • nový článek na blog,
 • vůně hlíny po dešti,
 • e-mail od mamky,
 • skořicový olejíček v aromalampě,
 • čerstvě povlečené peřiny,
 • fotky z dovolené, které jsem konečně nechala vyvolat.

… a je tam toho ještě mnohem, mnohem víc.

Určitě to vyzkoušejte! A dejte mi vědět, jaké jsou vaše radosti!

Sdílet.

O autorovi

Zanechte odpověď